2ND SESSION OF THE 23RD GRADUATION LIST
CERTIFICATES OF GRADUANDS WILL BEAR NAMES AND PROGRAMS AS IT APPEARS ON THIS LIST. PLEASE REPORT ANY LEGITIMATE CONCERNS AT THE RECORDS OFFICE ON\BEFORE DECEMBER 05, 2017 TO AVOID FURTHER CHARGES.
-
SCHOOL OF GRADUATE STUDIES
Department of Business
Master of Business Administration (Banking and Finance)
1 ABUDULAI, Salia
2 ADDAI, Prince
3 ADU-YEBOAH, Johnson
4 AGBAGLO, Charles
5 BOAKYE, Samuel
6 KONLAN, Michael Biibor
7 MAKANDAN, Ernestina Najinpoan
8 MOHAMMED, Abdul-Rahaman
9 MOHAMMED, Nafiu Kulandi
10 NGMAARA-WIE, Felix
11 NOUHOU MOHAMED, Safiatou Mathilde
12 ODURO-ANKOMAH, Justice
13 PUORI, Guri Clement
Department of Management
Master of Business Administration (Human Resource Management)
14 ADDAI, Emmanuel Kyeremeh
15 ADU-GYAMFI, Lord
16 AMOAKO, Peace Enyonam
17 ASARE, Yaa Aduba
18 BANINI, Hope Kwaku Gameli
19 BOADI, Paul
20 KYEREMEH-YEBOAH, Hayford
21 NYAMADOR, Emmanuel
22 NYARKO, Dina
23 OPOKU-BOADUM, Eugene
24 TWENEBOAH, Freda Brago
Master of Business Administration (Strategic Management)
25 ADUSEI, Akua Konadu
26 AMANKWAH-OKRAH, John
27 LIVINGSTON, Belinda Edem
28 YANNEY, Eric Nana Kwesi
Department of Education
Postgraduate Diploma (Education)
DISTINCTION
1 BOATENG, Bernard
2 KPABITEY, Phoebe Dedo
CREDIT
3 ABLOSO, Silas
4 ABOR, Evans
5 ANIM-PREMPEH, Daniel Amateye
6 KORSAH, Martin Kofi
7 KWOFIE, Anthony Ike
8 SIMMONDS, Linda
Department of Theology
Postgraduate Diploma (Pastoral Ministry)
DISTINCTION
1 ACHEAMPONG, Francis
2 AMANKWAH, Samuel Kwame
3 BAAH, Alex
4 BEMMOBA, Kwabena
5 BOATENG, David
6 OWUSU, Emmanuel
7 ROCKSON, David Kojo
8 WIREDU, Michael Asare
9 YEBOAH, Stephen
CREDIT
10 ADJIRI, Attah Apeadu
11 AKRASI, Samuel
12 AMOATENG, Andrews
13 AMOS, Julius Joseph
14 AMPOMAH, Stephen
15 ANING, Kwadwo Ofori
16 ASARE, Ernest
17 ASIEDU, David Sarfo
18 BOAFO, Phestus Benjamin Tawiah
19 BORZAH, James Addo
20 BUDU-MENSAH, Seth
21 DJADOU, Kwashie Tofeali
22 JONES, Ebenezer
23 KONADU, Nathaniel Kwasi
24 MANHWENDE, Andrews
25 MENSAH, Emmanuel
26 OKRAH, Elijah
27 OSEI, Isaac
28 OSEI BOAKYE, Prosper
29 TEGAH, Christopher
SCHOOL OF BUSINESS
Department of Accounting
Degree: Bachelor of Business Administration (Accounting)
SECOND CLASS - UPPER DIVISION
1 DAPAAH, Eric Sarfo
2 HINI,Francis Kwasi
3 IBRAHIM, Habib
4 ISSAH, Abdul-Razak
5 OSARFO, Roberta Yeboah
6 OWUSU, Seth Kwaku Nyamekye
7 UMAR, Fahiza
SECOND CLASS - LOWER DIVISION
8 AGAMAH, Joseph
9 ALALE,Musah
10 ALHASSAN, Shani Sandah
11 ALHASSAN, Yakubu Yahaya
12 APIIYAH, Patricia Ama
13 ASIAH, Juliana
14 BANNERMAN, Monica Efua
15 BLAY-TANOE, Gifty
16 BONSU,Rachel Serwaa
17 DAKE, Florence
18 DOVLON, Tony
19 IBRAHIM, Baba
20 IMPRAIM, Yvonne
21 MWINTUMAH, Harriet Domawin
22 NYARKO, Emmanuel Paaku
23 OHIPENI, Richard Narh
24 OKYERE, Emmanuel
25 OSEI-AGYEMANG, Baffour
26 QUARSHIE, Angela
27 YUSUF, Azizat
Department of Banking and Finance
Degree: Bachelor of Business Administration (Banking and Finance)
SECOND CLASS - LOWER DIVISION
1 GRANT-ANDERSON, Cecil
2 GYAMFUAH, Betty
3 SARPONG OWUSU, Enoch
Department of Management
Degree: Bachelor of Business Administration (Human Resource Management)
SECOND CLASS - UPPER DIVISION
1 AMAATU, Modesta Azangbiok
2 FRIMPONG, Dennis
3 IBRAHIM, Yakubu
SECOND CLASS - LOWER DIVISION
4 ABDULAI, Ramatu
5 ABOAGYE, Frank
6 ADAM, Yussif Abubarkar
7 ADU, Albertina
8 AIDOO, Emma Smith
9 AMAATU, Modesta Azangbiok
10 AMOATENG, Darko
11 AMPONSAH, Bright Appiah
12 ATAMPUGRE, John Patrick
13 BOTWE, Benjamin
14 IFEGUNNI, Joy
15 IGUWA, Francis Ebubechukwu
16 SIDDIQUE, Aminatu
17 TALABI, Temiloluwa Adefisayo
18 YELKABONG,Ernestina Salia
Degree: Bachelor of Business Administration (Management)
SECOND CLASS - UPPER DIVISION
1 HAMIDU, Rafia
2 TUTU, Bernice
SECOND CLASS - LOWER DIVISION
3 ABOTSI, Yaw
4 AGORDZO, Peace Elorm
5 AMOAH, Mabel Ama
6 BIRAGO, Cynthia
7 GYEKYE, Joyce Frimpomaa
8 HAYWOOD, Henry
9 OWUSU, Amponsah
THIRD CLASS
10 AGUMEH, Godwin Awittor
Department of Marketing
Degree: Bachelor of Business Administration (Marketing)
FIRST CLASS
1 JATUAT, Paulina Nigam
SECOND CLASS - UPPER DIVISION
2 AGORKPA, Richard Albert
SECOND CLASS - LOWER DIVISION
3 ALHASSAN, Abdul-Malik
4 NYAKPO, Kujo Dele
5 OSMAN,Fauzia
FACULTY OF SCIENCE
Department of Nursing
Degree: Bachelor of Science (Nursing)
FIRST CLASS
1 ABBEY, Nadia Anorkor Akweley
2 AKANBI, Adebukola Opeyemi
3 AKINDELE, Oluwatomilola Mary
4 AKINREMI, Folasayo Omowumi
5 ALABI, Hannah Bortsoo
6 ALHASSAN, Amina
7 AMOAKO ATTA, Jemima
8 ANTWARKO, Marian Sussana Takyiwa
9 ANUSIOBI, Anthonia Ngozi
10 APPIAGYEI, Felix
11 AREMU, Monisola
12 ARIYO, Tosin Aderonke
13 ARMAH, Anita
14 ARMAH, Eunice
15 ASIAMAH, Melody
16 BENTI, Martha Yawa
17 BENTUM, Levinia Baaba
18 BUCKNER, Marie-Francoise
19 BUDU-ACQUAH, Maame Ekuwa
20 DANIYAN, Oluwakemi Mojirade
21 DARKO, Dorcas Theodora
22 DAZAM, Yakubu Bature
23 DJIMATEY, James
24 ENEYO, Winifred
25 GANA, Margaret Kaka
26 HOLOMAH, Rita
27 IHEKE, Grace
28 LADUN-OLUROYE, Olubukunola Omotola
29 MENDS, Arthur Juliana
30 OBELE, Flora-Maria Ifeyinwa
31 OBENG, Samuel Mensah
32 ODEDELE, Motinola Ibitola
33 OFOSU, Mark
34 OHENEBA DANKWA, Bertha
35 OJEMEN, Sandra Onowan
36 OKORIE, Amarachi Onuka
37 OLABODE, Omowunmi Jaiyeola
38 OLAJIDE, Folake Aderonke
39 OLAOYE, Peter Oyinloye
40 OSEI, Esther
41 OZUOMODE, Funmilayo Dorcas
42 YEBOAH, Patricia Amponsah
SECOND CLASS- UPPER DIVISION
43 ABDULAI, Samata
44 ADAM, Alimatu
45 ADDAE, Sarah Adwoa
46 ADEGBOYEGA, Abigael Romoke
47 ADOM, Portia
48 AGO, Betsy Bidemi
49 AHMAD, Bashir Babura
50 AIDOO, Lydia
51 ALICHE, Peace Chidi
52 ALONGE, Hannah Idowu
53 AYANTUNDE, Monilola Alirat
54 EMEROLE, Happiness Chioma
55 ENGA AKAWU, Asa
56 GYABAAH, Bismark Kwame
57 LAMPTEY, Cynthia Fofo
58 NANOR, Sophia
59 NGMENBON, Aiden
60 OGUNGBILE, Elizabeth Olufunke
61 OJO, Toyin
62 OKAGBUE, Divine Love Adaobi
63 OLUWASINA, Hauwa Evelyn
64 OMORODION-IROWA, Olayemi
65 POPOOLA, Adedayo Adetoun
66 TENKORANG, Mac Anthony
67 UADIALE, Kate
68 UTUH, Amadi-Ere Annunciata
69 WOKE, Samuel
70 YINKA-OLAGUNJU, Oluwatosin Mary
SECOND CLASS- LOWER DIVISION
71 ADETOLA, Dorcas Faderera
72 ADU, Susanna Opukuah
73 AINA, Elizabeth Yetunde
74 AKINLABI, Bosede Olawumi
75 ALAO, Christiana Adeola
76 EMMANUEL, Alice Chiwendu
77 IBRAHIM, Bashir
78 NAMADINA, Mohammad Ahmad
79 OBASI, Imoh Nwannediya
80 OBIANWU, Ngozi
81 OFFOR, Gladys Taibat
82 OLADELE, Esther Funmilayo
83 OSEI-AGYEI, Abigail Fobi
84 QUAYE, Roberta Naa-Odey
85 SARKI, Lois John
86 SIDI, Usaini Bebeji
87 TETTEH, Sandra Makafui
Department of Computer Science
Degree: Bachelor of Science (Computer Science)
SECOND CLASS- LOWER DIVISION
1 ADENIJI, Ifadamilola Adetutu
2 OSEI, Stephen Eburam
3 QUAYE SAGOE, Joel Abeeku
4 BLANKSON, Michael Nana
Department of Information Technology
Degree: Bachelor of Science (Information Technology)
SECOND CLASS- UPPER DIVISION
1 OTI-BOATENG, Yaw
SECOND CLASS- LOWER DIVISION
2 ADOMAKO, Nana Agyeman
3 BOAKYE, Vera
4 OLADUNJOYE, Oluwafunmilayo Racheal
FACULTY OF ARTS AND SOCIAL SCIENCES
Department of Development Studies
Degree: Bachelor of Science (Development Studies)
SECOND CLASS- UPPER DIVISION
1 AGBELI, Bright
2 AHINFUL, Sarah Takyiwa
SECOND CLASS- LOWER DIVISION
3 ADETI, Dominic Kwesi
4 BLANKSON, Michael Nana
5 DJANIE, Thyra Kuorkor
6 NIMO, Remy Kwabena
SCHOOL OF EDUCATION
Department of Arts and Social Science Education
Degree: Bachelor of Education (English Language)
FIRST CLASS
1 OWUSU-ANSAH, Portia Serwaa
SECOND CLASS - LOWER DIVISION
2 ACHEAMPONG, Elizabeth
3 ADUSI-POKUAA, Sarah
4 NAWUNIBENI, Marley Daniel
5 SAAKA, Abdul-Rahman Osman
Degree: Bachelor of Education (Social Studies)
SECOND CLASS - UPPER DIVISION
1 GYASI, Juliana
2 KWANIN, Enoch
SECOND CLASS - LOWER DIVISION
3 ANYOBODE, Raphael
4 BOATENG, Dorcas
5 BOATENG, Francis
6 FUSEINI, Jeriel Winpang
7 MANKWE, Joy
8 SARPONG, Cosmos
Department of Business Education
Degree: Bachelor of Education (Accounting)
SECOND CLASS - UPPER DIVISION
1 ANKAMAH, Forson
2 APPIAH-KUBI, Mabel
SECOND CLASS - LOWER DIVISION
3 ABUBAKAR, Asanatu
4 DONKOR, Stephen
5 OWUSU, Stephen Asabre
Degree: Bachelor of Education (Management)
SECOND CLASS - UPPER DIVISION
1 ADJEI, Benedicta
SECOND CLASS - LOWER DIVISION
2 ABOAGYE-KONADU, Evelyn
3 BOADU, Michael Kweku
4 BOATENG, David Ntim
5 BUABENG, John Evans
6 KUMI, Noble Asante
7 VUDO-AKAHO, Amos Courage
Department of Mathematics and Science Education
Degree: Bachelor of Education (Information Technology)
SECOND CLASS - UPPER DIVISION
1 ACKOM, James
2 ACQUAH, William
3 ADU, Evans
4 AGGREY, Christian
5 ASANTE, Richard Antwi
6 ASIEDU, Richard
7 BOATENG, Daniel
8 DAGBUI, Edem
9 EDZI, Prince-Will Kwabena
10 GYEDU DONKOR, James
11 KUKAH, Wisdom Eric
12 MORRISON, Divine
13 NUKPETSI, Bless Toulpei
14 NYAHE, Amos Kwaku
15 OBENG, Pamford
16 OPPONG, Enoch Agyei
17 QUARSHIE, Luther
18 TETTEH, Emmanuel Williams
SECOND CLASS - LOWER DIVISION
19 AGYEI, Maxwell Missah
20 AKUBIA, Linus Dickson
21 ALI, Abdul-Aziz
22 AMPONSAH, Festus
23 APPIAH, Patrick Asante
24 DONKOR, Benjamin Kwame
25 GEGE, Ramson Komla
26 KLUNTEY, Godwin
27 LAWOE, Charles
28 NARH, David Tekpeh
29 SASRE, Haruna
30 TUMGBA, Maxwell Sie
31 WOBRAOGO, Boaz
Degree: Bachelor of Education (Mathematics)
FIRST CLASS
1 KUMANYENU, Eyram Kwadzo
SECOND CLASS - UPPER DIVISION
2 ACHEAMPONG, Bernard Kwasi
3 AMOAH, Gilbert Asane
4 SHAFIU, Raheem
SECOND CLASS - LOWER DIVISION
5 ABINA, Faith
6 ALHASSAN, Issah
7 ASANTE-KWAYIE, Enoch
8 AYIKEM, Lawrence Awupuri
9 FRIMPONG, Sefa
10 FUSHEINI, Hudu
11 GYAMFI, Alex
12 KWAO, Eugene
13 MOOMIN, Mustapha Mohammed
14 QUANSAH, Augustus Nii Logan
15 TETTEH, Eva Horyo
16 WAGBIL, Mbayel Stephen
SCHOOL OF THEOLOGY AND MISSIONS
Department of Theology
Degree: Bachelor of Arts (Theological Studies)
SECOND CLASS - UPPER DIVISION
1 QUARM, Charles
2 SUALISU, Prince David
SECOND CLASS - LOWER DIVISION
3 AMPONSAH, Douglas
4 APPIAH, Miller Apraku
5 OSEI-AGYEMANG, Obed